[Rusija] Gražiausios metro stotelės Maskvoje. Kurių nepraleisti?

Kad metro Rusijos sostinėje yra daugiau nei įspūdingas – yra bent puse ausies girdėjęs kone kiekvienas. Devintą dešimtį skaičiuojanti (atidaryta 1935 m. gegužės 15 d.) viešojo transporto sistema Maskvoje seniai tapo turistų traukos objektu. Ypač pradžiuginančiu tada, kai šalta arba prapliumpa lietus.

Tačiau, kaip visada ir visur, tarp įspūdingų yra įspūdingesnių. Kai kurios Maskvos metro stotelės vertos didesnio dėmesio ir stabtelėjimo jose.

Beje, jei jau nuspręsite leisti į šią „ekskursiją“ – viskas gana paprasta. Bilietėlius nebrangiai įsigysite pačiose metro stotyse, o nemaža dalis įspūdingiausių stotelių – vienoje žiedinėje linijoje, todėl teks tik išlipti. Metro atvažiuoja labai dažnai (dažniau negu bet kur kitur pasaulyje), todėl net ir laukti netenka ilgai.

Tiesą pasakius, prieš savo vizitą į Maskvą visai neseniai buvau grįžusi iš Londono. Maskvėnų metro sistema, nors ir su gerokai senesniais vagonais, šimtą kartų pranokstą londonietiškąją ir pelno bent 1000 karmos taškų daugiau.

Visai neseniai Maskvos metro pradėjo veikti ir nemokamas wi-fi, todėl iškarto galėsite pradėti erzinti draugus puikiomis Instagram‘o nuotraukomis.

Jei netyčia susimąstytumėte – iš kur Maskvoje tokios stotelės, padėkoti, vis dėlto, privalėsite Sovietų Sąjungai ir Stalinui… Būtent jis davė įsakymą architektams bei menininkams sukurti komunistinės liaudies pasiekimus šlovinančias stoteles.

Menininkai, žinoma, pasistengė. Įdomus ir tas faktas, kad po to, kai Maskvos metro tapo žinomas visame pasaulyje – gimė lyg ir tradicija visoms, net ir naujoms stotelėms skirti daugiau dėmesio. Taigi, ypač modernios, dažnai taip pat pasižymi išskirtiniu dizainu bei sprendimais.

Beje, perskaičiau tik gerokai vėliau, todėl pati tuo nespėjau įsitikinti (būtinai pasipasakokit komentaruose jei pavyks jums), bet, pasirodo, kai metro juda link miesto centro – stotelių pavadinimus praneša vyriškas balsas, o kai juda link rajonų – moteriškas. Žiedinėje linijoje – jei metro juda pagal laikrodžio rodyklę, stotelės vėlgi praneša vyriškas balsas, o jei atvirkščiai – moteriškas. Taip daroma stengiantis padėti susigaudyti akliesiems.

Šiandien Maskvos metro sudaro 12 linijų (neišsigąskit, jums kaip turistams prireiks vos kelių), 196 stotelių ir apie 330 km bėgių.

Gražiausių Maskvos metro stotelių sąrašas (ne pagal gražumą):

Komsomolskaya. Ši stotelė baigta statyti 1952-aisiais ir yra, tikriausiai, viena judriausių. Ten nuolat pilna žmonių, todėl žioplinėkite pasislinkę kur arčiau sienos, kad netrukdytumėte eismo. Beje, įkurta ji po to paties pavadinimo skveru.

Komsomolskaya

Mayakovskaya. Šioji atidaryta 1938 ir gerokai labiau skiriasi nuo pirmosios. Tiksliau, jo je – mažiau puošybos detalių. Nepaisant to, įdomi to laikmečio stilistika ir dizainu. Tiesa, nuotraukoje (plius minus vienas kitas efektas ir pan.) – atrodo gerokai geriau.

Mayakovskaya

Novoslobodskaya. Dar vienas 1952 m. egzempliorius, pasižymintis tikrai fantastiškai atrodančiais stiklo ornamentais. Stotelės architektas Aleksejus Dushkinas šią stotelę papuošė net 32 ornamentuotom detalėm.

Novoslobodskaya

Park Pobedy. Tai yra ta stotelė, kurios „freskas“ gali tyrinėti ir tyrinėti bei atrasti kažką naujo. Dar labiau stebina tas faktas, kad atidaryta stotelė TIK 2003, tačiau jos architektams ir menininkams pavyko kuo puikiausiai atkartoti senąją stilistiką. Skirta Park Pobedy stotelė ne kam kitam, o II-ojo pasaulinio karo pabaigai paminėti.

Park Pobedy Maskvos metro

Ploshchad Revolyutsii. Atidaryta 1938 m., ši stotelė man labiausiai patiko savo skulptūromis. Kas, šiaip jau, yra gana išskirtinis momentas, nes didžioji dalis kitų metro stotelių, vis dėlto, puoštos sienų tapyba ar kitomis detalėmis.

Ploshchad Revolyutsii

Elektrozavodskaya. Ši stotelė atidaryta 1944 m., kai aplink siautė II-asis pasaulinis karas. Ši stotelė, beje, itin dažnai lankoma turistų ir nenuostabu kodėl – sakyčiau, jog ji fotogeniškiausia iš visų matytų. Stotelė pavadinta pagal ir dedikuota netoliese buvusiai elektros lempučių gamyklai. Tai paaiškina ir tai, kodėl Elektrozavodskaya išsiskiria iš kitų įspūdingu apšvietimu. Beje, stotelės architektai Vladimir Gelfreich ir Igor Rozhin 1946 m. už nuostabų savo darbą buvo net ir apdovanoti Stalino prizu.

Elektrozavodskaya

Taganskaya (Koltsevaya Line). Dar viena stotelė apie karą ir didvyrius – nenuostabu, nes statyta ji iš karto po II-ojo pasaulinio karo. Porcelianiniai dirbiniai palei pat visą stotelės ilgį šlovina didvyrius, tankistus, kulkosvaidininkus, pėstininkus, jūrų pajėgas ir visus kitus. Atkreipkit dėmesį, jog dekoro elementai aplink pašlovintus didvyrius – labai tradiciniai.

Taganskaia

Kurskaya. Šiuo atveju įspūdingesnė ne pati stotelė, bet vestibiulis, pro kurį patenkama tiek į didžiąją metro stotelę, tiek galima pasiekti ir kitus regioninius tinklus. Itin daug sovietinių reliktų bei ištraukos ir citatos iš Sovietų sąjungos himno bei kitų svarbių kūrinių gali tapti puikia istorijos pamoka.

Kurskaya_Koltsevaya_Line (4)

Arbatskaya (Arbatsko-Pokrovskaya Line). Filmų fanai visų pirma gali būti sužavėti faktu, kad ši stotelė nusifilmavo „Absoliučiame blogyje“. Tačiau ieškant jos – gali tekti ir šiek tiek paklaidžioti. Yra dar viena stotelė tokiu pačiu pavadinimu, nors tarpusavyje jos – nesujungtos. Visas painumas atsirado tada, kai 1941 m. vokiečiams subombardavus prieš tai buvusią – netoliese buvo pastatyta nauja, tačiau po kiek laiko – rekonstruota ir atidaryta ir senoji. Beje, Arbatskaya statyta taip, kad galėtų tapti prieglobsčiu bombarduojant miestą. Kalbama, kad apie atomines bombas – taip pat pagalvota.

Arbatskaya

Pushkinskaya. Ganėtinai „jauna“ stotelė, atidaryta tik 1975 m. Kaip sufleruoja ir pavadinimas – dedikuota ji garsiajam rašytojui Aleksandrui Puškinui. Pati stotelės architektūra gal ir nėra įspūdingiausia visoje metro sistemoje, bet jei jau užklysit į tą pusę (kas labai tikėtina), tuomet nepraleiskit progos pasiskaitinėti, o gal ir mintinai išmokti vienos kitos frazės iš garsiausių Puškino kūrinių. Beje, tai ir viena „aktyviausių“ stotelių metro sistemoje.

Pushkinskaya (Moscow Metro) (1)

Biblioteka Imeni Lenina. 1935-aisiais atidaryta metro stotelė, tiesą pasakius, yra viena iš baisesnių. Bet ten puikuojasi puikusis Leninas, todėl gali tapti visai įdomiu atradimu. Ypač galvojant apie tai, jog stotelė pačiame miesto centre ir jūs tikrai į ją užklysit besilankydami Maskvoje. Kitas įdomus momentas – stotelės puošybai naudotas Krymo marmuras. Net keliose vietose galima pastebėti aiškiai matomas fosilijas.

Biblioteka Imeni Lenina

Biblioteka Imeni Lenina

Žmonės kalba, kad dar labai kieta yra Kiyevskaya, bet aš joje, deja, taip ir neapsilankiau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s