[Sibiras] Trumpa stotelė Maskvoje – kontrastų mieste

Rugpjūčio 2 d. /// Naktinis, 20 min. sustojimas Minske. Visi išpuolame iš traukinio pasimėgauti nors keletu minučių stabilios žemės po kojomis. Šurmuliuojanti Minsko traukinių stotis ir pirmieji „kitokie” užrašai kirilica. Ir vėl traukinys, trumpi stabtelėjimai stotyse, sunkus miegas.

Trumpas sustojimas Minske

Rytas prasideda traukinyje. Sausakimšas „plackartas”, su perėjimuose iš siauručių lovyčių kabalduojančiomis nuogomis svetimų žmonių pėdomis. Eilės prie traukinio tualeto.

„Misija Sibiras‘09″ komanda atrodo draugiška. Visi pasakojasi apie save, pomėgius bei gebėjimus. Agnė tampa mūsų med. sesele, Simona su Tomu apsiima rūpintis visų maistu, aš važiuoju kaip „finansų ministerija”, o Gintautas pasakoja, ką pamatysime Buriatijoje ir rodo nuotraukas savo kompiuteryje iš ekspedicijų, kuriose buvo prieš 10 ar 20 metų. Man tai ypač įdomu.

Mano senelis taip pat buvo ištremtas ir mirė Buriatijoje – viename iš tolimų taigos kaimų. Jis taip niekada ir negrįžo namo. Slapta įsižiebia viltis, kad galbūt pavyks aplankyti Chondagai kaimą. Ten ilsisi jis. Net jei ir nepavyks – abejoju, ar dar kas iš mūsų giminės bus taip arti tų vietų. Dar Vilniuje, geležinkelio stotyje, tėtis man perduoda senelio nuotraukas, atsiųstas iš Sibiro: už jo nugaros, lentų tvora, uždengta paprasta, nudėvėta marška; skruostai įdubę, liūdnos akys, veidas gerokai skiriasi nuo to, kuris žvelgia iš nuotraukų, darytų su visa šeima dar Lietuvoje.

***

Pagaliau įriedame į Maskvą – miestą, kurį sunku vadinti miestu – tai lyg atskira valstybė. Nustebina milžiniški „skruzdėlynai” (taip juos praminėme traukinyje): pro šalį skriejantys milžiniški, daugiau nei 20 aukštų, iš kelių korpusų sulipdyti gyvenamieji namai. Iš tokio namo nebūtina net išeiti – jame ir prekybos centras, ir kirpyklos, masažo salonai, sporto klubai. Kažin, kaip turėtų jaustis žmogus, gyvendamas tokioje dėžutėje?

Beloruskaja stotyje mus pasitinka Anatolijus – Lietuvos Ambasados vairuotojas. Rusakalbis, senyvo amžiaus vyriškis mikliai nardo automobilių sraute (o juk šiandien ankstyvas sekmadienio rytas!) ir pasakoja maskvietiško gyvenimo istorijas.

Beloruskaja stotis – vieta, į kurią kasdien atvyksta traukiniai iš Vilniaus
Stoties prieigos – visiškame eismo ir žmonių “bardake“ dairomės vairuotojo Anatolijaus

Pasiekus Lietuvos Ambasadą ir joje stovinčius svečių namus nustebina rami lietuviška oazė Maskvos šurmulyje. Čia ir ambasados pastatas, mano jau minėti svečių namai (kuriuose gauname kambarius ir galime nusiprausti), kavinė „Rūta” (kurioje jau mūsų laukia pusryčiai), nedidelis sodelis ir besišypsantis lietuvis policininkas. Kažin, kaip į visą tai žiūrėsime po dviejų savaičių, kai pavargę po nakvynių palapinėse, maisto gaminimo ant laužo, kažin kokio oro ir visai kitokios kultūros grįšime čia vėl?

Maskva nustebina tik savo dydžiu ir šurmuliu. Man teko matyti daug miestų, daug sostinių. Visada žavėjausi tomis, kurios turi jaukų ir ramų senamiestį (tokį kaip Vilnius), daug žalumos. Tačiau nors Maskva visiška priešingybė tam – kažkuo šis miestas visviena žavi. Galbūt kontrastais? Kai antrame apšnerkštos užkandinės aukšte puikuojasi užrašas „Dior” arba prabangų ferari lenkia senučiukas moskvičius.

Milžiniška Maskva ir dar milžiniškesnis jos transporto mastas – specialiai važiavome metro, norėdami apžiūrėti gražiasias metro stotis bent keliais aukštais po žeme
Ir žinoma – metro stotyse likusių sovietmečio reliktų

Iš ambasados darbuotojų gauname įspėjimą – šiandien desantininkų šventė ir jiems „galima” viskas. Gatvės pilnos nuo alkoholio apkvaitusių kariškių, tačiau kol dar rytas – jie neatrodo pikti, o užsieniečius, galinčius juos pasveikinti rusiškai – palydi džiugiais šūksniais.

Šiek tiek padoresnės išvaizdos desantininkas (ne vienas jų, iš po uniformos, po parado traukė “flechkutę“ šio to stipresnio)…
…ir jau linskmi jaunieji desantininkai

***

Anatolijus mus nuveža į Domodedovo oro uostą. Laukia 5 val. skrydis iki Buriatijos sostinės Ulan Ude. Pagaliau ekspedicija prasidės iš tiesų.

***

Dar keletas vaizdų iš Maskvos:

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s